Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jaki sprzęt zimowy wybrać?

4 sierpnia 2020

Zima w górach to jednocześnie coś niesamowitego, jak i czasami coś przerażającego. Jedni ją kochają, inni się jej boją. Jednak ten tekst jest stworzony dla tych, którzy nie wyobrażają sobie roku bez zimowej turystyki górskiej. Poniżej znajdziesz krótki poradnik o tym, co zrobić by zimowe wyjścia w góry były bezpieczne.

Zacznijmy od tego, że szukając raków odpowiednich dla siebie, jak zwykle przy wyborze górskiego sprzętu, musimy przede wszystkim zastanowić się, do jakich aktywności będą nam służyły. Powinniśmy się zastanowić czy kupujemy raki po to, aby pokonywać w nich długie zimowe trekkingi w terenie o niewielkim nachyleniu, czy może czekają nas strome podejścia i elementy wspinaczki. W przypadku, gdy głównym przeznaczeniem naszych raków będzie trekking w zmrożonym śniegu i lodzie, wybierzmy raki z zębami ułożonymi poziomo (np. raki Grivel G1, Petzl Irvis Flexlock; czy Nupste Evo marki Climbing Technology). Musisz pamiętać o tym, że takie ustawienie zębów, dzięki dużej powierzchni styku ze stokiem, dobrze sprawdzają się w miękkim podłożu, czyli śniegu, czy niezbyt twardym lodzie.

Natomiast, jeśli planujemy używać raków głównie w czasie wspinaczki lodowej, mikstowej czy w dry-toolingu – wybierzmy raki z zębami (lub zębem – tzw. monopinty) w ustawieniu pionowym, które jednocześnie lepiej penetrują lód i charakteryzują się dużą twardością i wytrzymałością. Dodatkowo mamy też do wyboru raki półsztywne, czyli inaczej przegubowe, dzięki temu, że ich przednia i tylna część połączona jest za pomocą ruchomej płytki, są bardziej elastyczne. W praktyce oznacza to, że dzięki elastyczności – będą się świetnie nadawały do pokonywania długich tras w zimowych warunkach. Oprócz tego dają one większe poczucie komfortu niż w przypadku raków sztywnych. Za to dużym plusem raków półsztywnych jest to, że współpracują nie tylko ze sztywnymi, plastikowymi butami (tzw. skorupy), ale również z zimowymi butami trekkingowymi.
Jeżeli zaś chodzi o raki sztywne to raki jednoczęściowe, które zamocować można tylko na butach o bardzo twardej podeszwie.

Generalnie rzecz ujmując ich przeznaczeniem jest techniczna wspinaczka lodowa, mikstowa, dry-tooling i turystyka wysokogórska. W związku z tym nie są to więc raki dla osób rozpoczynających swoją przygodę z zimą w górach.
Żeby nie było zbyt łatwo mamy także raki paskowe, które można przymocować do każdego buta niezależnie od jego twardości i obecności lub nie specjalnych wcięć w podeszwie, co jest ich dużym plusem. Natomiast dużym minusem jest jednak mała stabilność i dość skomplikowany (zwłaszcza w zimowych rękawicach!) sposób naciągania pasków. Musisz być więc świadomy, że raki te nadają się tylko i wyłącznie do łatwego trekkingu w warunkach zimowych.