Trwa ładowanie proszę czekać ...

Termosy obiadowe

6 maja 2020

Wielu z nas wybierając się na jednodniowy wypad w góry używa termosów. Zwłaszcza, gdy pogoda nie rozpieszcza, a do schroniska trzeba iść cały dzień by napić się ciepłej herbatki i rozgrzać wychłodzone ciało… a co byś powiedział, gdybyśmy polecili Ci również termosy obiadowe? Zjedzenie ciepłego obiadu w środku pasma górskiego brzmi jak marzenie!


Termosy obiadowe nie tylko w góry
Oczywiście, korzystać z termosu obiadowego możesz nie tylko w górach. Najzwyczajniej w świecie możesz zanieść sobie obiad do pracy albo na uczelnię, kiedy nie masz czasu by zjeść coś ciepłego, bo cały dzień wypełniają zajęcia z przerwą na piętnaście minut.

Jak działa termos obiadowy?
Termosy obiadowe działają na dokładnie takiej samej zasadzie, jak „zwykłe” termosy. Utrzymują temperaturę na możliwie jak najwyższym poziomie dzięki „próżni technicznej”, czyli innymi słowy, przestrzeni, gdzie ciśnienie jest bardzo niskie. Tę próżnię ograniczają cienkie i pokryte lustrzaną warstwą ścianki, przy okazji dobrze odbijając światło. Dzięki temu nasz obiad ma ochronę (przynajmniej przez jakiś czas) przed temperaturą otoczenia. Pamiętaj jednak o tym, że z tej techniki można korzystać na dwa sposoby – zarówno by utrzymywać ciepłą jak i zimną temperaturę potraw (w upalne dni).

Parametry termosów termicznych
Podobnie jak przy wyborze termosu na kawę czy herbatę, wybór termosu obiadowego powinien być podyktowany jego pojemnością. Zastanów się, gdzie najczęściej będziesz go używał – jeśli jeździsz do pracy samochodem, nie będzie problemem kupienie standardowego 500 ml termosu, ale chodząc cały dzień w górach taki model może ciążyć. Najmniejsze termosy obiadowe mają pojemność 350 ml, a największe 750 ml – 1000 ml. Te największe modele są idealne dla dwóch osób, więc jeśli planujesz romantyczną randkę z piknikiem w plenerze, zastanów się nad zakupieniem bardziej pojemnego termosu. Niektórzy producenci na rodzinne wycieczki oferują termosy aż o 1,5 l pojemności!

Kolejnym parametrem, na który powinieneś zwrócić uwagę jest wytrzymałość. Na pewno nie raz w przeszłości zdarzyło Ci się zbić delikatny termos ze szklanym wkładem. Na szczęście, dzisiaj bardzo rzadko już takie produkują. Królują termosy ze stali nierdzewnej, pomimo tego, że mają gorsze właściwości izolacyjne, są nieporównywalnie trwalsze. 
Jeśli chodzi o właściwości termiczne: najważniejsze są szczegóły. Aby zwiększyć możliwości izolacyjne termosów, producenci wymyślają coraz to nowe metody, na przykład wyposażają swoje termosy w podwójne ścianki lub pokrywają wewnętrzne części srebrem! Często też dodają zakrętkę, żeby zminimalizować uciekanie temperatury. Pamiętaj jednak, że do wykorzystania w pełni właściwości termicznych termosu, musisz uzupełnić całą jego zawartość, bo połowa porcji szybciej ostygnie!