Trwa ładowanie proszę czekać ...

Pierwszy trekking zimą - jak się ubrać?

18 sierpnia 2020

Góry zimą są niezwykle urocze i zjawiskowe. By w pełni cieszyć się wędrówką po górach nie wystarczy dobre towarzystwo, ale także dobre przygotowanie się do turystyki. Jak się ubrać, co włożyć do plecaka, jakie wyposażenie jest niezbędne?

Na cebulkę

 Podstawę ubioru powinna stanowić odzież termoaktywna, która nie tylko ochroni nas przed mrozem, ale także pozwoli naszemu ciału oddychać i będzie odprowadzać wilgoć, gdy się spocimy. Jest to ważne z tego względy, że nasza odzież będzie szybko wysychać i nie pozostanie mokra. Mokra odzież w zimie wychładza dodatkowo organizm. Koszulka najlepsza będzie z długim rękawem.

 Kolejna warstwa odzieży zależy od temperatury. Gdy jest zimno najlepiej założyć ciepły polar, który pozwoli na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Jeśli szykują się naprawdę silne morzy można przemyśleć kwestię zakupu spodni polarowych. Na wierzch zakłada się spodnie z membraną, które ochronią nas przez wiatrem i wilgocią oraz kurtkę z takimi samymi właściwościami.

 Należy pamiętać, że podczas podchodzenia w górę będziemy się pocić i grzać. Dlatego warto zrezygnować ze środkowej warstwy, gdy nie jest bardzo zimno – można iść w bieliźnie termoaktywnej i softshellu. 

Ochrona głowy i twarzy

 Chodzenie po górach zimą bez czapki zagwarantuje nam rychłą chorobę. Przez głowę najszybciej ucieka również ciepło. Trzeba nosić czapkę, szczególnie taką, która nie przepuszcza wiatru. Warto mieć także komin, który w razie wiatru można założyć na twarz, czy zrobić z niego tzw. „kominiarkę”. Są zazwyczaj wykonywane z cienkich, oddychających materiałów. Są także kominiarki specjalne na zimniejsze dni.

Rękawice

 Obowiązkowe. Warto mieć przy sobie dwie pary – cieńsze i grubsze. Cienkie sprawdzą się gdy chodzimy z kijkami, wówczas w ręce jest cieplej, a przy mamy możliwość nie ściągania rękawic przy każdej potrzebie wyciągnięcia czegoś z kieszeni, czy nawet „wysmarkania” nosa. Grube rękawice przydadzą się podczas postojów, gdy organizm szybko się wychładza i naprawdę zimne dni.

Buty i skarpety

 Buty na zimę powinny usztywniać kostkę, nie przemakać, mieć twardą powierzchnię. Powinny być dosyć sztywne, by móc założyć na nie raki. Dla amatorów pieszych, górskich wędrówek najlepsze na początek będą raki koszykowe.

 Do odpowiednich butów powinniśmy posiadać także skarpety. Muszą one utrzymywać ciepło, ale także przepuszczać wilgoć. Podczas wysiłku stopy puchną i zwiększają swoją objętość, dlatego buty powinny być o 1-2 rozmiary większe.

Stuptuty

 Stuptuty to specjalne ochraniacze zakładane na kostki i łydki i część górną buta. Taki ochraniacz zapobiega dostawaniu się śniegu do wnętrza buta. Kupujmy te wodoodporne, oddychające.