Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jaki rower wybrać: Czy lekki rower musi być drogi?

28 sierpnia 2020

Generalnie rzecz biorąc przyjęło się jakoś, że lekki rower musi być drogi. Wydawałoby się, że to prawda, ponieważ ultralekkie komponenty z kompozytów, pocienianego aluminium lub tytanu faktycznie są koszmarnie drogie. Jednak nie oznacza to, że naszego roweru nie da się odchudzić tanio.

Przede wszystkim musimy pamiętać, że największe możliwości sprawienia by nasz jednoślad był lekki mamy w momencie wyboru roweru, który kupujemy. Chodzi oto, że kiedy wybierzemy odpowiedni typ roweru to możemy na dzień dobry sprawić, że nasz rower będzie ciężki (rowery miejskie) lub o wiele lżejszy (kolarki, rowery ATB i MTB, rowery fitness). Dlatego też, gdy rzeczywiście szukamy roweru lekkiego, który często będzie noszony po schodach to zdecydowanie od razu odpuśćmy sobie rowery miejskie, których masa nierzadko dochodzi do 25 kilogramów. Co więc mamy sobie kupić? No cóż najlepiej zamiast tego weźmy ważącego 16-17 kg trekinga, albo właśnie ATB, ponieważ noszenie po schodach lub jazda pod górkę od razu stanie się znacznie łatwiejsza.

Jednak zanim kupimy rower to koniecznie musimy zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonana jest jego rama. Przede wszystkim dlatego, że część rowerów (zwłaszcza tańszych) wciąż wykonywana jest ze stali konstrukcyjnej (hi-ten), która jest dość ciężkim materiałem.W związku z tym powinniśmy szukać raczej rowerów z ramą z aluminium, ponieważ będą one nawet o 1-2 kilogramy lżejsze. Pewnie zastanawiasz się w jaki sposób można to najprościej sprawdzić, gdy sprzedający nie jest pewny (bo na przykład jest to rower używany)?  Nic prostszego!  Użyj w tym celu zwykłego magnesu z lodówki - aluminium nie będzie przyciągać magnesu, stal owszem!

W przypadku, gdy akurat nasz budżet na to pozwala to spokojnie możemy poszukać też ramy cieniowanej (z pocienianymi ściankami rur) lub wykonanej z innych lekkich materiałów (tytan, scandium, magnez, kompozyty). Jednak musimy uważać, ponieważ te miewają limity wagowe, więc nie zawsze jest to propozycja dla najbardziej tęgich rowerzystów.
Musimy być świadomi tego, że tak jak z ramą jest także z innymi elementami roweru, takimi jak obręcze kół, mostek, kierownica, sztyca czy też widelec.

Chodzi oto, że kiedy kupujemy rower, który posiadaja te części wykonane z aluminium to także oszczędzamy na wadze. Na szczęście bardzo często ma możliwość niektóre z nich w prosty sposób wymienić samodzielnie już po zakupie - na przykład wymiana mostka i sztycy wymaga zwykle tylko jednego lub dwóch kluczy i trwa kilkanaście minut, w dodatku zazwyczaj nie są to też elementy drogie.